MOKSLUI IR MOKYMUI SKIRTŲ GINKLŲ APYVARTOS TAISYKLĖS


Bendroji dalis

1. Šios taisyklės reglamentuoja mokslui ir mokymui skirtų ribotos civilinės apyvartos ginklų ir šaudmenų įsigijimo, laikymo, saugojimo, perdirbimo, gaminimo, sunaikinimo ir naudojimo tvarką.
2. Mokslui skirtų ginklų apyvarta – ginklų ir šaudmenų įsigijimas, laikymas, saugojimas, gabenimas, perdirbimas, gaminimas, sunaikinimas, taip pat įvežimas į Lietuvos Respublikos teritoriją ar išvežimas iš jos siekiant ištirti ginklų savybes ir techninius parametrus, patobulinti ginklus arba sukurti naujus.
3. Mokymui skirtų ginklų apyvarta – ginklų ir šaudmenų įsigijimas, laikymas, saugojimas, perdirbimas, gabenimas bei naudojimas mokymui.
4. Teisę įsigyti ginklus ir šaudmenis mokslui turi krašto apsaugos, vidaus reikalų sistemų institucijos, Lietuvos Respublikos ginklų fondas, įmonės, turinčios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotas licencijas gaminti ginklus, taip pat kiti subjektai, kuriems tokią teisę suteikia įstatymai.
5. Teisę įsigyti ginklus mokymui turi juridiniai asmenys (mokymo įstaigos), kurių įstatuose, nuostatuose ar kituose veiklą apibūdinančiuose dokumentuose yra numatyta mokymo veikla, taip pat valstybės valdžios ir valdymo institucijos, turinčios tarnybinių ginklų.
6. Krašto apsaugos, vidaus reikalų sistemų institucijos bei Lietuvos Respublikos ginklų fondas ginklus ir šaudmenis mokslo tikslams įsigyja, registruoja, laiko, naudoja ir sunaikina kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

Mokslui ir mokymui skirtų ginklų įsigijimas, registravimas, perregistravimas

7. Šių taisyklių 4 punkte nurodytos įmonės gali įsigyti ginklus ir šaudmenis mokslui Lietuvos Respublikoje ar užsienio valstybėje šiuo nutarimu patvirtintų Tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklių nustatyta tvarka.
8. Mokymui juridiniai asmenys ginklus ir šaudmenis įsigyja šiuo nutarimu patvirtintų Tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklių nustatyta tvarka. Sportinius ginklus mokymui juridiniai asmenys įsigyja, registruoja, perregistruoja šiuo nutarimu patvirtintų Sportinių ginklų apyvartos taisyklių nustatyta tvarka.
9. Leidžiamų įsigyti mokslui ir mokymui skirtų ginklų rūšys bei kiekis nurodyti šiuo nutarimu patvirtintose Ribotos civilinės apyvartos ginklų, kuriuos gali įsigyti ir valdyti juridiniai asmenys, rūšių bei kiekio nustatymo taisyklėse.
10. Mokymui (išskyrus sportinius ginklus) ir mokslui skirti ginklai registruojami ir perregistruojami šiuo nutarimu patvirtintų Tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklių nustatyta tvarka. Perdirbti ginklai (jeigu pakito jų kokybinės savybės) turi būti perregistruojami. Ginklus perregistruojančioms institucijoms papildomai turi būti pateikiama leidimo perdirbti kopija bei bandymų protokolai ar ekspertizės aktai, patvirtinantys naujas kokybines ginklų savybes. Pritaikyti mokymui ginklai neperregistruojami.

Ginklų perdirbimas, sunaikinimas

11. Ginklus bei šaudmenis perdirbti mokslui ar gaminti jų pavyzdžius galima tik gavus Lietuvos Respublikos ginklų fondo leidimą. Pateikiamas prašymas išduoti leidimą. Jame nurodoma:
11.1. kokiu tikslu bus atliekamas perdirbimas arba gaminami pavyzdžiai;
11.2. perdirbimo esmė;
11.3. keičiamos perdirbamų ar tikrinamos gaminamų ginklų, šaudmenų charakteristikos;
11.4. perdirbamų ginklų, šaudmenų ar jų gaminamų pavyzdžių kiekis;
11.5. galimybė panaudoti perdirbtus ginklus, šaudmenis ar pagamintus jų pavyzdžius (ar jie bus sunaikinami).
12. Įmonės, perdirbusios ginklus, šaudmenis mokslui ar pagaminusios jų pavyzdžius, apie tai turi informuoti Lietuvos Respublikos ginklų fondą, o jam pareikalavus neatlygintinai perduoti perdirbto ar pagaminto ginklo, šaudmens kontrolinį egzempliorių. Įmonės neturi teisės realizuoti perdirbtų ginklų, šaudmenų ir pagamintų jų pavyzdžių, išskyrus atvejus, kai suderinus su Lietuvos Respublikos ginklų fondu minėtieji ginklai ar šaudmenys perduodami krašto apsaugos ar vidaus reikalų sistemų institucijoms bandomajai eksploatacijai.
13. Įmonė, gaminanti ginklų, šaudmenų pavyzdžius, ženklina juos savo nustatyta ir su Lietuvos Respublikos ginklų fondu suderinta tvarka. Ženklinimas turi būti aiškus, kad būtų galima identifikuoti pagamintus ginklų, šaudmenų pavyzdžius bei pagrindines jų dalis ir tvarkyti jų apskaitą. Pagaminti ginklų, šaudmenų pavyzdžiai įtraukiami tik į įmonės vidaus apskaitą.
14. Teorijos mokymui naudojami ginklai turi būti perdirbti taip, kad iš jų būtų neįmanoma iššauti. Leidimą taip perdirbti ginklą išduoda institucija, kurioje registruotas šis ginklas, pagal savininko ar teisėto valdytojo motyvuotą prašymą.
15. Turinčios licencijas gaminti ginklus įmonės įsigytus ir perdirbtus ginklus, šaudmenis ar pagamintus jų pavyzdžius, kurių nebereikia tolesniems mokslo tiriamiesiems darbams, perduoda sunaikinti Lietuvos Respublikos ginklų fondui. Lietuvos Respublikos ginklų fondas pateiktus ginklus ir šaudmenis sunaikina nemokamai, sunaikinus išduodamas ginklų ir šaudmenų sunaikinimo aktas.
16. Sunaikinti ginklai, pateikus ginklų ir šaudmenų sunaikinimo aktą, turi būti išregistruoti iš įskaitos.

Ginklų laikymas, saugojimas

17. Juridiniai asmenys ginklus bei šaudmenis laiko ir saugo Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka.
18. Mokslui ir mokymui skirtus ribotos civilinės apyvartos ginklus draudžiama išnešti ar išvežti už objekto, kuriame jie laikomi, ribų be teritorinio policijos komisariato leidimo, išskyrus atvejus, kai ginklus, šaudmenis paima krašto apsaugos, vidaus reikalų sistemų institucijos arba Lietuvos Respublikos ginklų fondas bandomajai eksploatacijai ar bandymams.

Baigiamosios nuostatos

19. Mokslui ir mokymui skirtų ginklų ir šaudmenų apyvartą kontroliuoja Lietuvos Respublikos ginklų fondas, Vidaus reikalų ministerija ir kitos institucijos pagal kompetenciją.