Tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklės


Bendroji dalis

1. Šios taisyklės reglamentuoja tarnybinių ir kovinių ginklų įsigijimo, registravimo, perregistravimo, leidimų laikyti ir nešioti ginklus išdavimo, ginklų išdavimo, laikymo ir nešiojimo bei naudojimo tvarką, išlaidų, susijusių su leidimų laikyti ir nešioti ginklus išdavimu, ginklų identifikavimu ir darbuotojų mokymu jais naudotis, padengimą, taip pat tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklių vykdymo kontrolę.
2. Tarnybiniai ginklai – tai ginklai, kurie gali būti panaudojami juridinių asmenų funkcijoms užtikrinti.
3. Koviniai ginklai – tai ginklai, kurie gali būti panaudojami krašto apsaugos, vidaus reikalų, valstybės saugumo, prokuratūros sistemoje ir kitose valstybės institucijose jų uždaviniams įgyvendinti. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka operatyvinėms tarnybinėms užduotims atlikti tam tikri koviniai ginklai gali būti panaudojami tarnybos reikalams.
4.Tarnybiniai ir koviniai ginklai yra ribotos civilinės apyvartos ginklai.
5. Tarnybinėms funkcijoms užtikrinti gali būti naudojami ir neribotos civilinės apyvartos ginklai. Jie įsigyjami be leidimų, ir jų nereikia registruoti.
6. Tarnybinių ginklų, kuriuos gali įsigyti ir valdyti juridiniai asmenys tarnybinėms funkcijoms užtikrinti, kiekį, apskaitos tvarkymą nustato šiuo nutarimu patvirtintos Ribotos civilinės apyvartos ginklų, kuriuos gali įsigyti ir valdyti juridiniai asmenys, rūšių bei kiekio nustatymo taisyklės ir Ginklų ir šaudmenų apskaitos įmonėse, įstaigose bei organizacijose taisyklės.
7. Teisę įsigyti ir valdyti tarnybinius ginklus turi:
7.1. Lietuvos Respublikos Seimas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos Respublikos prezidentūra, Lietuvos bankas, ministerijos, kitos valstybės valdžios ir valdymo institucijos (toliau vadinama – valstybės institucijos), kurių funkcijoms užtikrinti reikia tarnybinių šaunamųjų ginklų;
7.2. juridiniai asmenys tarnybinių funkcijų vykdymui užtikrinti.
8. Valstybės institucijos ir juridiniai asmenys savo vidaus sistemose, remdamiesi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu, šiomis taisyklėmis, kitais teisės aktais, privalo nustatyti tarnybinių ginklų išdavimo, laikymo, nešiojimo bei naudojimo tvarką (taisykles). Įmonės įstaigos, organizacijos gali nustatyti papildomus apribojimus ginklams ir šaudmenims laikyti bei nešioti savo objektuose.
9. Šios taisyklės netaikomos:
9.1. Vidaus reikalų ministerijai, Krašto apsaugos ministerijai, Generalinei prokuratūrai, Valstybės saugumo departamentui, Lietuvos Respublikos ginklų fondui bei jų padaliniams; minėtosios institucijos ginklus įsigyja, registruoja, išduoda leidimus laikyti ir nešioti ginklus, išduoda ginklus ir juos naudoja kitų teisės aktų nustatyta tvarka;
9.2. įmonėms, kurios verčiasi asmens bei turto sauga; ginklų ir šaudmenų įsigijimo, leidimų įsigyti, laikyti ginklus išdavimo, registravimo, išdavimo ir jų panaudojimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. kovo 12 d. nutarimas Nr. 160 "Dėl Asmens bei turto saugos nuostatų patvirtinimo" (Žin., 1993, Nr. 10–250) ir Vidaus reikalų ministerijos įsakymai.
10. Teisę įsigyti ir valdyti kovinius ginklus turi šių taisyklių 9.1 punkte nurodytos valstybės institucijos, taip pat kitos institucijos, kurioms tokią teisę suteikia kiti įstatymai.
11. Juridiniai asmenys, turintys licencijas steigti bei eksploatuoti šaudymo tirus, šaudyklas, medžioklinio šaudymo stendus, šių taisyklių nustatyta tvarka gali įsigyti civilinius ir tarnybinius ginklus ir nuomoti juos šaudymui šiose vietose. Ginklų nuomos tvarką nustato Vidaus reikalų ministerija.

Tarnybinių ir kovinių ginklų įsigijimas

12. Tarnybiniai ir koviniai ginklai bei jų šaudmenys įsigyjami tik pagal leidimus, kuriuos išduoda teritoriniai policijos komisariatai.
13. Valstybės institucijos, norinčios gauti leidimą įsigyti tarnybinių ginklų, remdamosi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu, šiomis taisyklėmis, kitais teisės aktais, privalo nustatyti ginklų išdavimo, laikymo, nešiojimo bei naudojimo taisykles ir sudaryti tarnybų bei pareigų, kurias einantiems darbuotojams (taip pat pavaldžių įmonių, įstaigų bei organizacijų darbuotojams) leidžiama laikyti ir nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą, sąrašus.
14. Valstybės institucijų parengtos tarnybinių ginklų išdavimo, laikymo, nešiojimo bei naudojimo taisyklės ir tarnybų bei pareigų sąrašai pateikiami derinti Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Policijos departamentas). Vienas suderintų dokumentų egzempliorius saugomas Policijos departamente, kitas – dokumentus derinti pateikusioje institucijoje.
15. Norėdama gauti leidimą įsigyti tarnybinių šaunamųjų ginklų ir šaudmenų (toliau vadinama – leidimas įsigyti tarnybinį ginklą, tarnybinių ginklų) pirmą kartą, valstybės institucija teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
15.1. paraišką, kurioje turi būti nurodyta norimų įsigyti ginklų rūšis, modelis, kalibras, kiekis, šaudmenų kalibras ir kiekis, taip pat įgalioto pateikti dokumentus asmens vardas ir pavardė;
15.2. dokumentą, patvirtinantį, kad už ginklų ir šaudmenų įsigijimą, laikymą bei naudojimą yra paskirtas atsakingas asmuo, ir minėto asmens:
15.2.1. privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (F 049/a) ir jos kopiją;
15.2.2. užpildytą nustatytos formos anketą;
15.3. nustatytąja tvarka suderintų ginklų išdavimo, laikymo, nešiojimo ir naudojimo taisyklių (instrukcijos), taip pat tarnybų ir pareigų, kurias einantiems darbuotojams leidžiama laikyti ir nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą, sąrašų kopijas.
16. Šių taisyklių 15 punkte nustatytus dokumentus teritoriniams policijos komisariatams taip pat gali pateikti norintys gauti leidimą įsigyti tarnybinių ginklų savarankiški (turintys juridinio asmens teises) valstybės institucijų padaliniai, suderinę paraiškas su institucijomis, kurioms jie yra pavaldūs.
17. Juridiniai asmenys, norintys gauti leidimą įsigyti tarnybinių ginklų pirmą kartą, teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
17.1. paraišką, kurioje turi būti nurodyta norimų įsigyti ginklų rūšis, modelis, kalibras, kiekis, šaudmenų kalibras ir kiekis, darbuotojų, kuriuos numatoma apginkluoti, skaičius, įgalioto pateikti dokumentus asmens vardas ir pavardė, motyvai, kodėl reikia ginklų tarnybinėms funkcijoms užtikrinti;
17.2. dokumentą, patvirtinantį, kad už ginklų ir šaudmenų įsigijimą, laikymą bei naudojimą yra paskirtas atsakingas asmuo, ir minėto asmens:
17.2.1. privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (F 049/a) ir jos kopiją;
17.2.2. užpildytą nustatytos formos anketą;
17.3. notariškai patvirtintas juridinio asmens įregistravimo pažymėjimo ir įstatų kopijas;
17.4. juridinio asmens administracijos vadovo patvirtintas ginklų ir šaudmenų laikymo, saugojimo, išdavimo, grąžinimo, apskaitos ir naudojimo taisykles (instrukciją);
17.5. dokumentą, patvirtinantį juridinį asmenį kontroliuojančio subjekto turimų akcijų skaičių. Juridinį asmenį kontroliuojantis subjektas yra fizinis asmuo, kuris, būdamas akcininkas (pajininkas, narys), pats turi daugiau kaip trečdalį visų balsų arba pagal susitarimą su kitais akcininkais (pajininkais, nariais) vienas kontroliuoja daugiau kaip trečdalį visų balsų, arba turi teisę išrinkti (paskirti) daugumą stebėtojų tarybos (valdybos) narių, administracijos vadovą, arba faktiškai kontroliuoja juridinio asmens priimamus sprendimus;
17.6. juridinį asmenį kontroliuojančio subjekto ir administracijos vadovo tapatybę nustatančius duomenis (užpildytas nustatytos formos anketas);
17.7. sveikatos priežiūros įstaigų pažymas, patvirtinančias, kad šių taisyklių 17.6 punkte nurodyti asmenys nėra įrašyti į sveikatos priežiūros įstaigų įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar psichikos ligos, ir šių pažymų kopijas.
18. Juridiniai asmenys, kurie yra gavę licencijas verstis komercine-ūkine veikla, susijusia su šaunamųjų ginklų valdymu, norėdami gauti leidimą įsigyti tarnybinių ginklų, teritoriniam policijos komisariatui turi pateikti šių taisyklių 17.1, 17.2 ir 17.4 punktuose nurodytus dokumentus, taip pat licenciją ir jos kopiją.
19. Teritorinis policijos komisariatas Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka per 30 dienų nuo dokumentų, nurodytų šių taisyklių 15–17 ar 18 punktuose, gavimo, atlieka tikrinimus ir priima sprendimą dėl leidimo įsigyti tarnybinių ginklų išdavimo. Apie priimtą sprendimą raštu informuojamas prašymą pateikęs juridinis asmuo.
20. Atsisakymas išduoti leidimą turi būti motyvuotas. Gautas atsisakymas išduoti leidimą per 15 dienų gali būti apskųstas Policijos departamentui, taip pat – teismine tvarka.
21. Valstybės institucija (ar juridinis asmuo), norinti(-s) įsigyti ginklų, turi įrengti ginklų saugyklą (pagal Vidaus reikalų ministerijos nustatytus reikalavimus) ir gavusi(-ęs) teritorinio policijos komisariato pranešimą, jog priimtas sprendimas leisti įsigyti tarnybinių ginklų, ne vėliau kaip per 6 mėnesius pakviesti teritorinio policijos komisariato sudarytą komisiją apžiūrėti ginklų saugyklos.
22. Teritorinio policijos komisariato sudaryta komisija ne vėliau kaip per 10 dienų nuo valstybės institucijos ar juridinio asmens prašymo apžiūrėti ginklų saugyklą patikrina, kaip ji įrengta, ir surašo nustatytos formos aktą.
23. Valstybės institucija ar juridinis asmuo po pranešimo apie priimtą sprendimą leisti įsigyti tarnybinių ginklų teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
23.1. mokamąjį pavedimą ar kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas žyminis mokestis už leidimo išdavimą;
23.2. egzamino išlaikymo (pagal šaunamojo ginklo savigynai įsigijimo, laikymo, nešiojimo ir naudojimo arba asmens bei turto saugotojų pirminio parengimo programą) pažymėjimą, išduotą asmeniui, kuris atsakingas už ginklų bei šaudmenų įsigijimą, laikymą ir naudojimą, ir šio pažymėjimo kopiją; jeigu darbuotojas yra buvęs vidaus reikalų, krašto apsaugos, valstybės saugumo ar prokuratūros institucijų pareigūnas, vietoj šio pažymėjimo pateikiama pažyma, patvirtinanti, kad vienoje iš šių institucijų jis yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) ir jam buvo suteikta teisė laikyti bei nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą, taip pat šios pažymos kopija.
24. Policijos komisariatas leidimą įsigyti tarnybinių ginklų išduoda, jeigu pateikiami šių taisyklių 23 punkte nurodyti dokumentai ir jeigu ginklų saugyklos įrengimas atitinka Vidaus reikalų ministerijos nustatytus reikalavimus.
25. Jeigu valstybės institucija ar juridinis asmuo per 6 mėnesius nuo pranešimo apie priimtą sprendimą leisti įsigyti tarnybinių ginklų gavimo dienos pagal nustatytus reikalavimus neįrengia ginklų saugyklos arba nepateikia šių taisyklių 23 punkte nurodytų dokumentų, leidimas įsigyti tarnybinių ginklų neišduodamas. Pakartotinai prašyti šio leidimo galima bendra šių taisyklių nustatyta tvarka.
26. Leidimas įsigyti tarnybinių ginklų galioja 6 mėnesius. Pasibaigus šiam laikui, leidimas netenka galios. Valstybės institucija ar juridinis asmuo naujo leidimo gali pakartotinai prašyti bendra šių taisyklių nustatyta tvarka.
27. Leidimas įsigyti tarnybinių ginklų suteikia teisę laikyti ginklus ir šaudmenis iki jų įregistravimo.
28. Valstybės institucijos ir juridiniai asmenys, norintys įsigyti ginklų, šaudmenų kitą kartą, teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
28.1. paraišką, kurioje turi būti nurodyta turimų ir norimų įsigyti ginklų rūšys, modeliai, kalibrai, kiekis, šaudmenų kalibrai ir kiekis, darbuotojų, kuriems yra išduoti ginklai ir norima išduoti ginklų, skaičius, taip pat įgalioto pateikti dokumentus asmens vardas ir pavardė. Duomenys apie ginklus ir darbuotojus turi būti surašyti lentelės forma;
28.2. mokamąjį pavedimą ar kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas žyminis mokestis už leidimo išdavimą.
29. Valstybės institucijos ir juridiniai asmenys savo padaliniams, esantiems kito miesto ar rajono teritorijoje (tai yra kitur negu ginklų saugykla, kurioje laikomi įsigyti ginklai), tarnybinius ginklus ir šaudmenis perduoda, kai įgaliotieji tų padalinių atstovai teritoriniame policijos komisariate (pagal padalinio buvimo vietą) gauna leidimą pervežti ginklus ir šaudmenis.
30. Valstybės institucijos padalinio įgaliotasis atstovas, norėdamas gauti leidimą pervežti ginklus ir šaudmenis pirmą kartą, teritoriniam policijos komisariatui (pagal padalinio buvimo vietą) pateikia:
30.1. paraišką, kurioje turi būti nurodyta norimų pervežti ginklų rūšys, modeliai, kalibrai, numeriai, šaudmenų kalibras ir kiekis, numatoma ginklų pervežimo data, taip pat įgalioto pateikti dokumentus asmens vardas ir pavardė;
30.2. šių taisyklių 15.2 ir 15.3 punktuose nurodytus dokumentus;
30.3. dokumentą, patvirtinantį, kad ginklai ir šaudmenys perduodami padaliniui.
31. Norėdamas gauti leidimą pervežti ginklus ir šaudmenis pirmą kartą, juridinio asmens padalinio įgaliotas atstovas teritoriniam policijos komisariatui (pagal padalinio buvimo vietą) pateikia:
31.1. šių taisyklių 17.2, 17.4, 30.1 ir 30.3 punktuose nurodytus dokumentus;
31.2. notariškai patvirtintų juridinio asmens įstatų bei juridinio asmens padalinio įregistravimo pažymėjimo kopijas.
32. Leidimai pervežti ginklus ir šaudmenis išduodami šių taisyklių 19–25 punktuose nustatyta tvarka.
33. Valstybės institucijų ar juridinių asmenų padaliniai, norintys pervežti ginklus ar šaudmenis kitą kartą, teritoriniam policijos komisariatui (pagal padalinių buvimo vietą) pateikia šių taisyklių 30.1 ir 30.3 punktuose nurodytus dokumentus.
34. Valstybės institucijos kovinius ginklus ir šaudmenis įsigyja pagal šių taisyklių nustatytą tarnybinių ginklų ir šaudmenų įsigijimo tvarką.
35. Leidimai įsigyti (pervežti) tarnybinius ir kovinius ginklus bei jų šaudmenis gali būti neišduodami, jeigu:
35.1. asmeniui, kuris paskirtas atsakingu už ginklų įsigijimą, laikymą ir naudojimą, gali būti taikomi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 19 straipsnio 8 dalies 1-7, 9 ar 10 punktai;
35.2. juridinį asmenį kontroliuojančiam subjektui ar juridinio asmens (jo padalinio) administracijos vadovui gali būti taikomi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 19 straipsnio 8 dalies 2, 4–7 ar 9 punktai;
35.3. pateikti ne visi reikiami dokumentai arba jie netinkamai įforminti;
35.4. nustatoma, kad leidimui gauti pateikti klaidingi duomenys;
35.5. per metų laikotarpį iki paraiškos pateikimo juridinio asmens darbuotojai buvo bausti daugiau kaip du kartus už šių taisyklių pažeidimus (jeigu norima gauti leidimą įsigyti ginklų ir šaudmenų kitą kartą);
35.6. ginklų ir šaudmenų saugykla neatitinka nustatytų reikalavimų;
35.7. sustabdytas ar panaikintas įmonei išduotos licencijos verstis veikla, susijusia su ginklų apyvarta, galiojimas (kai ji buvo išduota);
35.8. nustatoma, kad juridinis asmuo nori įsigyti ginklų ar šaudmenų daugiau, negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės jam gali būti leidžiama, arba bendras juridinio asmens turimų ir norimų įsigyti ginklų ar šaudmenų kiekis viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidžiamą juridiniams asmenims didžiausią kiekį.
36. Tarnybiniai ir koviniai ginklai bei jų šaudmenys įsigyjami tik Lietuvos Respublikos ginklų fonde (išskyrus lygiavamzdžius šautuvus, kurie yra civiliniai ginklai, bet naudojami kaip tarnybiniai, taip pat jų šaudmenis).

Tarnybinių ir kovinių ginklų registravimas, leidimo laikyti ir nešioti (laikyti) tarnybinius ir kovinius ginklus išdavimas

37. Valstybės institucijos ir juridiniai asmenys (toliau vadinama – juridiniai asmenys), įsigiję ginklų, privalo juos per 5 darbo dienas įregistruoti teritorinio policijos komisariato įskaitoje. Juridinių asmenų padalinių ginklų įsigijimo data laikoma ta diena (data, nuo kurios per 5 darbo dienas ginklai turi būti įregistruoti teritoriniame policijos komisariate pagal padalinio buvimo vietą), kai ginklai išvežami iš juridinio asmens ginklų saugyklos.
38. Norėdamas įregistruoti ginklus, juridinis asmuo, jo padalinys teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
38.1. prašymą;
38.2. ginklų įsigijimą patvirtinančius dokumentus (leidimus įsigyti, pervežti ginklus; ginklų pirkimo dokumentus) ir jų kopijas;
38.3. ginklų išbandymo (identifikavimo) pažymas.
39. Policijos komisariatas įregistruoja ginklus ir išduoda leidimą juos laikyti. Leidimas laikyti šaunamuosius ginklus suteikia teisę laikyti ir jų šaudmenis.
40. Juridinio asmens darbuotojams teritorinis policijos komisariatas išduoda leidimus laikyti ir nešioti tarnybinius ar kovinius ginklus (toliau vadinama – leidimas laikyti ir nešioti ginklą). Kartu su šiais leidimais gali būti išduodamos ginklo kortelės (vienam ginklui – viena ginklo kortelė; jeigu juridiniam asmeniui išduodamos ginklo kortelės, konkretūs ginklų duomenys leidimuose laikyti ir nešioti ginklus nenurodomi). Leidimo laikyti ir nešioti ginklą, ginklo kortelės pavyzdžius tvirtina Vidaus reikalų ministerija.
41. Teritorinis policijos komisariatas išduoda ginklo korteles juridiniams asmenims, kai jie pateikia prašymą ir sumoka Vidaus reikalų ministerijos nustatyto dydžio įmokas už paslaugas, susijusias su šių kortelių išdavimu.
42. Norėdamas gauti leidimą laikyti ir nešioti ginklą, juridinis asmuo teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
42.1. prašymą;
42.2. asmens, kurio vardu prašoma išduoti leidimą laikyti ir nešioti ginklą, užpildytą nustatytos formos anketą;
42.3. šių taisyklių 42.2 punkte nurodyto asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (F 049/a) ir jos kopiją bei 2 fotonuotraukas (3 x 4 cm);
42.4. egzamino išlaikymo pažymėjimą ir jo kopiją; jeigu darbuotojas yra buvęs vidaus reikalų, krašto apsaugos, valstybės saugumo ar prokuratūros institucijų pareigūnas, vietoj šio pažymėjimo pateikiama pažyma, patvirtinanti, kad vienoje iš šių institucijų jis yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) ir jam buvo suteikta teisė laikyti bei nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą, taip pat šios pažymos kopija;
42.5. mokamąjį pavedimą arba banko kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas žyminis mokestis už leidimo išdavimą.
43. šių taisyklių 42.4 ir 42.5 punktuose nurodyti dokumentai gali būti pateikti atsiimant leidimą laikyti ir nešioti tarnybinį ginklą.
44. Teritorinis policijos komisariatas atlieka tikrinimą per 30 dienų, ir jeigu nustatoma, kad asmeniui netaikytini Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 19 straipsnio 8 dalies 1–7, 9 ar 10 punktai, išduoda leidimą laikyti ir nešioti ginklą.
45. Leidimas laikyti bei leidimas laikyti ir nešioti ginklą galioja 3 metus nuo išdavimo dienos.
46. Prieš mėnesį iki leidimo laikyti ginklus galiojimo pabaigos juridinis asmuo teritoriniam policijos komisariatui turi pateikti prašymą pratęsti leidimo galiojimą (perregistruoti ginklus) ir pakartotinio ginklų išbandymo (identifikavimo) pažymas.
47. Prieš mėnesį iki leidimo laikyti ir nešioti ginklą galiojimo pabaigos juridinis asmuo teritoriniam policijos komisariatui turi pateikti šių taisyklių 42.1, 42.3 ir 42.5 punktuose nurodytus dokumentus.
48. Prieš gaudami leidimą laikyti ir nešioti ginklą asmenys turi išlaikyti egzaminą. Egzamino išlaikymo pažymėjimai išduodami apskričių centrų policijos komisariatuose. Egzaminus turi teisę laikyti asmenys, baigę kursus, taip pat vieną kartą – eksternu.
49. Asmenys, pageidaujantys gauti kursų baigimo pažymėjimą, pagal sutartis mokomi mokymo įstaigų, turinčių Švietimo ir mokslo ministerijos išduotas licencijas ar sutikimus, rengiamuose kursuose pagal Vidaus reikalų ministerijos patvirtintas:
49.1. Asmens bei turto saugotojų pirminio parengimo programą;
49.2. Šaunamojo ginklo savigynai įsigijimo, laikymo, nešiojimo ir naudojimo programą.
50. Valstybės institucijų darbuotojai ir juridinių asmenų darbuotojai, kurių tiesioginės tarnybinės funkcijos nesusijusios su asmens bei turto sauga, mokomi pagal šių taisyklių 49.1 arba 49.2 punktuose nurodytas programas, o darbuotojai, kurių tiesioginės tarnybinės funkcijos susijusios su asmens bei turto sauga, – pagal 49.1 punkte nurodytą programą.
51. Sėkmingai baigusiems kursus asmenims išduodami kursų baigimo pažymėjimai.
52. Pakartotinai ginklai išbandomi (identifikuojami) apskričių centrų policijos komisariatuose Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka.

Tarnybinių ir kovinių ginklų išdavimas

53. Tarnybiniai ginklai išduodami tik tarnybinėms funkcijoms atlikti. Tarnybinių ir kovinių ginklų išdavimo darbuotojams pagrindas – teritorinio policijos komisariato išduotas darbuotojui individualus leidimas laikyti ir nešioti tarnybinį ar kovinį šaunamąjį ginklą.
54. Tarnybinius ginklus bei šaudmenis ir ginklo korteles (tais atvejais, kai jos išduodamos kartu su leidimu) darbuotojams išduoda asmuo, atsakingas už ginklų įsigijimą, laikymą bei naudojimą. Ginklo kortelė yra dokumentas, liudijantis, kurį ginklą ir kiek šaudmenų tarnybos metu gali turėti darbuotojas. Ginklo korteles juridinių asmenų prašymu išduoda teritoriniai policijos komisariatai.
55. Kovinius ginklus ir jų šaudmenis bei ginklo korteles (tais atvejais, kai jos išduodamos kartu su leidimu) operatyvinėms tarnybinėms užduotims atlikti išduoda asmuo, atsakingas už ginklų įsigijimą, laikymą bei naudojimą, ir valstybės institucijos padalinio (ne žemesnio už skyrių) vadovas arba jo pavaduotojas.
56. Tarnybiniai ir koviniai ginklai bei jų šaudmenys išduodami pasirašytinai. Pasirašoma specialiame žurnale.

Tarnybinių ir kovinių ginklų laikymas ir nešiojimas

57. Tarnybiniai ir koviniai šaunamieji ginklai bei jų šaudmenys laikomi ginklų saugyklose. Ginklų saugyklų reikalavimus nustato Vidaus reikalų ministerija.
58. Valstybės institucijų darbuotojams, einantiems atitinkamas pareigas, kiekvienu konkrečiu atveju, suderintu su teritoriniu policijos komisariatu, gali būti leista laikyti tarnybinius ginklus ir šaudmenis nuolatinėse gyvenamosiose vietose. Pareigų, kurias einantiems darbuotojams gali būti leidžiama laikyti tarnybinius ginklus jų nuolatinėse gyvenamosiose vietose, sąrašas turi būti suderintas su Policijos departamentu. Ginklai nuolatinėse darbuotojų gyvenamosiose vietose turi būti laikomi metaliniame patikimai užrakinamame seife (dėžėje), pritvirtintame prie sienos ar grindų taip, kad juo negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys. Seifo (dėžės) sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų.
59. Tarnybinis ar kovinis ginklas, naudojamas ne objekto apsaugai arba už saugomo objekto ribų (teritorijos), turi būti laikomas ir nešiojamas taip, kad nebūtų matomas pašaliniams asmenims. Ši nuostata netaikoma pinigų inkasavimo atvejais.
60. Draudžiama tarnybinį ar kovinį ginklą:
60.1. nešioti neturint su savimi leidimo laikyti ir nešioti jį bei ginklo kortelės (tais atvejais, kai ji išduodama kartu su leidimu);
60.2. nešioti neblaiviam;
60.3. perduoti asmeniui, neturinčiam leidimo (ginklo kortelės) laikyti ir nešioti šį ginklą, išskyrus asmenims ar pareigūnams, turintiems teisę tikrinti ir kontroliuoti ginklų apyvartą ir pateikusiems tai patvirtinančius dokumentus;
60.4. laikyti ir nešioti užtaisytą (paskutinis ginklo parengimo šaudyti etapas), išskyrus atvejus, kai tiesiogiai susiklosto aplinkybės, dėl kurių iškyla grėsmė asmens sveikatai ar gyvybei (būtinosios ginties ar būtinojo reikalingumo atvejais);
60.5. laikyti nepritaikytose saugoti patalpose.

Tarnybinių ir kovinių ginklų naudojimas

61. Tarnybinių ir kovinių ginklų naudojimo tvarką nustato įstatymai, kiti teisės aktai, reguliuojantys juridinių asmenų, kurie naudoja šiuos ginklus, darbo tvarką. Juridiniai asmenys, kuriems įstatymų, kitų teisės aktų nėra nustatyta ginklų naudojimo tvarka, tarnybinius ir kovinius ginklus panaudoja pagal šių taisyklių nuostatas.
62. Tarnybinis ar kovinis šaunamasis ginklas naudojamas būtinosios ginties arba būtinojo reikalingumo atvejais. Tarnybinį ar kovinį šaunamąjį ginklą asmuo turi teisę panaudoti perspėjęs balsu ir paleidęs įspėjamąjį šūvį, jeigu leidžia aplinkybės, šiais atvejais:
62.1. atremdamas pasikėsinimą, gresiantį jo gyvybei ar sveikatai;
62.2. atremdamas užpuolimą, kuriuo norima atimti ginklą;
62.3. gindamas klientą ar kitą asmenį nuo užpuolimo, gresiančio kliento (asmens) gyvybei ir sveikatai;
62.4. saugomų objektų užpuolimo metu;
62.5. siekdamas apginti savo nuosavybę, būstą;
62.6. prieš gyvūną, keliantį pavojų žmonių sveikatai ar gyvybei;
62.7. stengdamasis sulaikyti asmenį, įtariamą padarius nusikaltimą, jeigu jis priešinasi pavojingu žmogaus gyvybei ar sveikatai būdu;
62.8. stengdamasis sulaikyti asmenį, užkluptą darant sunkų nusikaltimą, jeigu kitaip jo neįmanoma sulaikyti.
63. Tarnybinis ar kovinis šaunamasis ginklas taip pat gali būti panaudotas prireikus iškviesti pagalbą, perspėti ir kitais būtinais atvejais.
64. Tarnybinis ar kovinis šaunamasis ginklas naudojamas, kai visi kiti galimi būdai ir priemonės jau panaudoti arba kai dėl laiko stokos ar užpuolimo pobūdžio jų panaudoti nėra sąlygų. Naudojant tarnybinį ar kovinį šaunamąjį ginklą, būtina atsižvelgti į užpuolimo pobūdį, užpuoliko asmenį ir konkrečias aplinkybes, kad būtų išvengta sunkių padarinių.
65. Draudžiama naudoti šaunamuosius ginklus prieš moteris, asmenis su aiškiais invalidumo požymiais, nepilnamečius, jeigu jų amžius aiškiai matomas arba žinomas, išskyrus ginkluoto ar grupinio užpuolimo atvejus.
66. Ginklo panaudojimas neturi padaryti žalos tretiesiems asmenims.
67. Apie kiekvieną tarnybinio ar kovinio šaunamojo ginklo panaudojimo atvejį, dėl kurio padaryti kūno sužalojimai, šio ginklo turėtojas ne vėliau kaip per parą privalo pranešti ginklo panaudojimo vietovės teritoriniam policijos komisariatui ar prokuratūrai ir stengtis išsaugoti nepaliestą įvykio vietą (jeigu nukentėjusį asmenį būtina transportuoti į medicinos įstaigą, pažymima įvykio vieta, kurioje jis buvo sužalotas, ir jo padėtis).
68. Asmeniui, nukentėjusiam nuo ginklo, turi būti suteikta pirmoji medicinos pagalba.

Išlaidų padengimas

69. Už egzaminus, leidimų blankų laminavimo (išduodant leidimus), ginklų išbandymo (identifikavimo) ir kitas paslaugas Vidaus reikalų ministerijai (teritoriniams policijos komisariatams) moka juridiniai asmenys, kuriems priklauso tarnybiniai ir koviniai ginklai, pagal Vidaus reikalų ministerijos nustatytus įkainius. Gautos įplaukos apskaitomos ir naudojamos kaip nebiudžetinės lėšos. Tai, kiek reikia mokėti už kursus, nustato mokymo įstaigos arba mokymo įstaigų steigėjai (jeigu mokymo įstaigos nėra savarankiškos).

Tarnybinių ir kovinių ginklų apyvartos taisyklių vykdymo kontrolė, atsakomybė už jų pažeidimusIšlaidų padengimas

70. Tarnybinių ir kovinių ginklų laikymą, saugojimą, pervežimą, nešiojimą ir naudojimą savo sistemose tiesiogiai kontroliuoja Vidaus reikalų ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra ir Lietuvos Respublikos ginklų fondas.
71. Vidaus reikalų ministerija, taip pat kitos institucijos pagal savo kompetenciją Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka kontroliuoja tarnybinių ir kovinių ginklų bei šaudmenų įsigijimo, laikymo, saugojimo, pervežimo, nešiojimo ir naudojimo tvarką.
72. Pareigūnai, įgalioti kontroliuoti tarnybinių ir kovinių ginklų bei šaudmenų apyvartą, turi teisę:
72.1. apžiūrėti ginklus ir jų laikymo bei saugojimo vietas;
72.2. reikalauti, kad juridiniai ir fiziniai asmenys pateiktų dokumentus ir informaciją (raštu bei žodžiu), kurių reikia kontrolei atlikti;
72.3. nustatę pažeidimus, duoti privalomus nurodymus juridiniams ir fiziniams asmenims, kad šie trūkumai būtų pašalinti;
72.4. imtis kitų priemonių, kurias numato įstatymai bei kiti teisės aktai.
73. Juridinis asmuo nedelsdamas privalo informuoti teritorinį policijos komisariatą apie asmens, atsakingo už tarnybinių ir kovinių ginklų bei šaudmenų įsigijimą, laikymą, nešiojimą ir naudojimą, juridinį asmenį kontroliuojančio subjekto ar administracijos vadovo pasikeitimą ir pateikti šiose taisyklėse nurodytus dokumentus šiems asmenims patikrinti.
74. Visais tarnybinio ar kovinio ginklo praradimo arba panaudojimo pažeidžiant nustatytąją tvarką atvejais nedelsiant atliekamas tarnybinis tikrinimas ir informuojamas atitinkamas policijos komisariatas.