ŠAUDYMO TIRŲ, ŠAUDYKLŲ, MEDŽIOKLINIŲ ŠAUDYMO STENDŲ ĮRENGIMO
IR EKSPLOATAVIMO REIKALAVIMAI


Bendroji dalis

1. Šiame dokumente reglamentuojamas šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų įrengimas, eksploatavimas, šaudymo pratybų ir varžybų organizavimas.
2. Šaudymo tiras, šaudykla ar medžioklinio šaudymo stendas turi būti išdėstyti, pastatyti ir įrengti taip, kad būtų užtikrintas jų eksploatavimo saugumas, higienos ir aplinkos apsaugos normų reikalavimai.
3. Šaudymo tiras – tai statinys, specialiai įrengtas saugiam šaudymui iš šaunamųjų ginklų. Tiras turi neperšaunamas sienas ir lubas ar skersines pertvaras. Šaudymo tirai skirstomi į:
3.1. uždaruosius (dengtuosius) – statinius (patalpas), turinčius neperšaunamas sienas ir lubas;
3.2. pusiau uždaruosius – statinius, turinčius neperšaunamas sienas ir kulkų gaudymo įrenginius (pertvaras) viršuje.
4. Šaudykla – tai šaudyti iš šaunamųjų ginklų pritaikyta vietovė.
5. Medžioklinis šaudymo stendas – tai atitinkama įranga aprūpinta šaudykla, pritaikyta šaudyti iš medžioklinio šaunamojo ginklo.
6. Šaudymo tire, šaudykloje ir medžioklinio šaudymo stende leidžiama taip pat šaudyti iš pneumatinių ir nešaunamųjų svaidomųjų ginklų.
7. Šaudymo tiruose, šaudyklose, medžioklinio šaudymo stenduose draudžiama šaudyti specialiosios paskirties šaudmenimis (su reaktyviniu užtaisu ar kitokiais, turinčiais didelę naikinamąją galią), taip pat iš ginklų, kuriems šaudymo tiras, šaudykla ar medžioklinio šaudymo stendas nepritaikyti.
8. Šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų matmenys parenkami laikantis tarptautinių šaudymo sporto taisyklių reikalavimų, jie negali būti mažesni už tuos, kurie būtini saugiam šaudymui iš atitinkamų rūšių ginklų užtikrinti; įranga parenkama pagal ginklų, kuriuos numatoma naudoti, rūšis, šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų paskirtį.

Bendrieji šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų įrengimo reikalavimai

9. Šaudymo tirai, šaudyklos, medžiokliniai šaudymo stendai projektuojami ir statomi laikantis normatyvinių statybos techninių dokumentų ir šio dokumento reikalavimų. Jie priimami naudoti dalyvaujant Vidaus reikalų ministerijos (teritorinio policijos komisariato) atstovams. Šaudymo tirai, šaudyklos ir medžioklinio šaudymo stendai turi turėti pasus, kuriuose būtų nurodytos jų charakteristikos
10. Šaudymo tiruose, šaudyklose, medžioklinio šaudymo stenduose turi būti:
10.1. ugnies zona – šaudymo tiro, šaudyklos, medžioklinio šaudymo stendo dalis šaudymo kryptimi tarp vietos, iš kurios šaulys šaudo (šaudymo vietos), ir taikinio, kulkų gaudytuvų. Šioje zonoje negali būti medžių, statinių (stulpų, pastatų ir panašiai), neturinčių antirikošetinės įrangos. Turi būti užtikrinta, kad atsitiktiniai asmenys nepatektų į ugnies zoną, kai joje šaudoma. Teisėjams, taikinius aptarnaujančiam personalui turi būti įrengtos patikimos slėptuvės. Medžioklinio šaudymo stendų, kuriuose šaudoma į skrendančius taikinius, ugnies zona yra šaudyklos dalis šaudymo kryptimi, lygi maksimaliam šovinio šratų užtaiso skridimo nuotoliui, arba iki įrengtų šratų gaudytuvų;
10.2. pasirengimo šaudyti zona – atskirta (pažymėta) šaudymo tiro, šaudyklos, medžioklinio šaudymo stendo dalis tarp šaudymo vietos, ribojančios ugnies zonos pradžią, ir kitos šaudyklos dalies, priešingos šaudymo krypčiai, skirta asmenims, kurie rengiasi šaudymo pratyboms, ir jose dalyvaujantiems instruktoriams, treneriams, teisėjams ar kitiems asmenims;
10.3. saugos zona – šaudymo tiro, šaudyklos, medžioklinio šaudymo stendo dalis, skirianti ugnies zoną ir šaudyklos plotą ribomis, už kurių nepavojinga būti per šaudymo pratybas ar varžybas. Saugos zonos ribos turi būti pažymėtos įspėjamaisiais ženklais, ar (ir) zona reikiamai aptverta.
11. Už šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinio šaudymo stendų saugos zonos ribų gali būti įrengta kita dalis – žiūrovų vietos, poilsio, teisėjų darbo patalpos, ginklų ir šaudmenų saugyklos, tualetai ir panašiai.

Reikalavimai, keliami šaudymo tirams

12. Šaudymo tiro ugnies zonoje esančios konstrukcijos, lubos, sienos, skersinės pertvaros, gaudytuvai turi būti pakankamai atsparūs, kad jų nepramuštų šaunamųjų ginklų, numatomų naudoti tiro patalpose, kulkos. Už taikinių turi būti įrengti kulkų gaudytuvai. Šaudymo tiro ugnies zona yra apribojama šoninių tiro sienų vidine dalimi ir kulkų gaudytuvais. Šaudymo vietos ar vietų grupė gali būti atskirtos išilgai šaudymo krypties pertvaromis, trukdančiomis iššauti į šoną. Šaudymo tiro lubos, pertvaros, sienos turi turėti antirikošetinę įrangą arba būti padarytos iš atitinkamos medžiagos.
Šaudymo tiro saugos zona yra apribota šoninėmis ir galinėmis tiro sienomis, pertvaromis. Pusiau atvirojo šaudymo tiro sienos ir pertvaros turi užtikrinti, kad už tiro patalpų esančių objektų negalėtų kliudyti tire iššautos kulkos.
13. Šaudymo tiro išorinės durys turi būti su patikimais užraktais, elektriniu skambučiu ir akute. Įėjimui kontroliuoti gali būti įrengtos vaizdo sistemos.

Reikalavimai, keliami šaudykloms

14. Šaudyklos vieta turi būti parinkta, šaudykla įrengta ir šaudymo pratybos ar varžybos joje organizuojamos taip, kad būtų užtikrintas šaudymo pratybose ar varžybose dalyvaujančių asmenų saugumas, o atsitiktinis šūvis nepadarytų žalos žmonėms, jų turtui, gyvūnams, esantiems už šaudyklos ribų. Jeigu vietovės sąlygos neužtikrina saugumo, turi būti įrengti reikiami inžineriniai įrenginiai (skersinės pertvaros, apsauginiai pylimai, aptverta teritorija ir panašiai). Galinis apsauginis pylimas už ugnies zonos turi būti tokio pat ilgio kaip galinė saugos zonos riba. Kiekviena šaudymo vieta ar vietų grupė išilgai šaudymo krypties gali būti atskirtos pertvaromis, neleidžiančiomis iššauti į šoną.
15. Šaudyklos saugos zona yra trapecijos formos su šiomis ribomis:
1/10 ugnies zonos ilgio už kulkų gaudytuvo (apsauginio pylimo) šaudymo kryptimi;
po 1/3 ugnies zonos ilgio į šonus nuo kraštinio taikinio;
po 1/5 ugnies zonos ilgio į šonus nuo kraštinių šaudymo vietų.
16. Atsižvelgiant į vietovės reljefą ir kitas sąlygas, šaudyklos eksploatavimo ypatumus, saugos zonoms gali būti nustatyti kitokie, nei numatyta 15 punkte, reikalavimai.

Reikalavimai, keliami medžiokliniam šaudymo stendui

17. Medžiokliniuose šaudymo stenduose, turinčiuose atitinkamą taikinių išmetimo įrangą, į skrendančius taikinius gali būti šaudoma tik iš lygiavamzdžių medžioklinių – sportinių šautuvų ne stambesniais kaip 2,5 milimetrų skersmens šratais.
18. Kai šaudoma į skrendančius taikinius, saugos zonos riba yra trapecijos pavidalo, kurios:
- galinė linija eina šūvio kryptimi nuo šaudymo vietos ne arčiau kaip 100 metrų arba ne arčiau kaip 25 metrai už šratų gaudytuvų;
- priekinė linija eina į šonus nuo kraštinių šaudymo vietų po 25 metrus arba iki ugnies zonos ribą žyminčių šoninių neperšaunamų pertvarų, pylimų, kurių aukštis ne mažiau kaip 2,5 metro, o ilgis – 10 metrų;
- šoninių linijų kampas su priekine linija yra ne mažesnis kaip 120 laipsnių.
19. Jeigu tinkamas vietovės reljefas, medžioklinio šaudymo stendo saugos zonos ribos gali būti kitokios, nei nurodyta 18 punkte.
20. Į judančius ir nejudančius taikinius šaudoma medžiokliniais – sportiniais ginklais, ir tokie medžiokliniai šaudymo stendai turi atitikti šaudykloms keliamus reikalavimus.

Ginklų saugojimo patalpoms keliami bendrieji reikalavimai

21. Šaudymo tiruose, kuriuose numatoma verstis su jų funkcionavimu susijusia komercine veikla, privalo būti įrengtos ginklų saugyklos.
22. Ginklų saugyklos turi atitikti Vidaus reikalų ministerijos nustatytus reikalavimus.

Pagrindiniai šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų eksploatavimo reikalavimai

23. Šaudymo tiro, šaudyklos, medžioklinio šaudymo stendo administracija turi parengti taisykles, reglamentuojančias asmenų patekimą į objektą, ginklų ir šaudmenų įnešimą į jį ir išnešimą iš jo, laikymą, išdavimą bei grąžinimą ir naudojimą, aptarnaujančiojo personalo teises ir pareigas, taip pat gauti teritorinio policijos komisariato leidimą objektui funkcionuoti, paskirti atestuotus instruktorius ar trenerius bei asmenis, atsakingus už ginklų laikymą, išdavimą, apskaitą.
24. Į pratybas ar varžybas šaudymo tiruose, šaudyklose, medžiokliniuose šaudymo stenduose įleidžiami asmenys, įrašyti į dalyvių sąrašą, suderintą su objekto administracija, kiti lankytojai gali būti įleidžiami administracijos nustatyta tvarka. Administracija asmenims gali išduoti vienkartinius ar nuolatinius leidimus.
25. Kad būtų užtikrintas šaudymo tiro darbas ir kontroliuojama, kaip į jį patenka asmenys, durys turi būti nuolat rakinamos, darbuotojai, lankytojai įleidžiami per kontrolės postą.

Šaudymo pratybų ir varžybų organizavimo reikalavimai

26. Šaudymo tiruose, šaudyklose ir medžioklinio šaudymo stenduose turi būti užtikrintas šaulių ir kitų juose ar už jų ribų esančių asmenų saugumas. Matomoje vietoje turi būti iškabinti saugumo technikos reikalavimai. Visi pratybų ir varžybų dalyviai turi būti instruktuoti apie saugų elgesį su ginklais ir pasirašę atitinkamuose žiniaraščiuose. Iki varžybų ar pratybų šiuo klausimu instruktuoja pratybų arba varžybų organizatorių paskirti asmenys.
27. Asmenims, neturintiems pakankamai naudojimosi šaunamaisiais ginklais žinių ir įgūdžių, per pratybas turi būti paskirtas treneris ar asmuo, turintis reikiamą kvalifikaciją.
28. Organizatoriai privalo užtikrinti, kad per šaudymo varžybas būtų medicinos personalas ar gydytojas.
29. Šaudymo tirų, šaudyklų, medžioklinių šaudymo stendų administracija privalo užtikrinti, kad pratybose ar varžybose dalyvaujantys asmenys galėtų naudotis ausinėmis ir apsauginiais akiniais ar apsauginiais akių skydeliais.
30. Šaudymo tiruose, šaudyklose, medžioklinio šaudymo stendų teritorijoje be administracijos paskirtų atsakingų asmenų leidimo šaudyti draudžiama.